Hrivík klope na reprezentačné brány, Cingeľ vo finále KHL

Práca s mládežou v MsHK Žilina prináša aj napriek mnohým „proti“ tvrdeniam svoje pozitívne ovocie. Najčerstvejším dôkazom je dvojica žilinských odchovancov Marek Hrivík a Lukáš Cingeľ, ktorí prešli všetkými mládežníckymi kategóriami a rukami žilinských trénerov. Po rokoch strávených pod Dubňom, dnes hlasno prehovárajú do hokeja na medzinárodnej úrovni.

Žilinský odchovanec Marek Hrivík sa len nedávno objavil na reprezentačnom zraze trénera Vůjteka, čím ukázal aj ostatným chlapcom v Žiline, že sa dá v hokeji dôjsť aj relatívne ďaleko. „Som rád, že som dostal pozvánku a budem mať šancu zabojovať o majstrovstvá sveta. Veľmi si to cením,“ nechal sa počuť odchovanec žilinského hokeja Marek Hrivík.

V tejto sezóne odohral v Hartforde Wolf Pack (AHL – farmárska súťaž NHL) 74 stretnutí, v ktorých nazbieral 27 bodov za trinásť gólov a štrnásť asistencií. „Dúfam, že sa mi podarí vybojovať si miesto v tíme trénera Vladimíra Vůjtka. V mužstve je niekoľko chlapcov, ktorí boli aj na majstrovstvách sveta do dvadsať rokov pred piatimi rokmi v kanadskej Ottawe. Teším sa na zoznámenie s inými spoluhráčmi. Pre mňa bude zaujímavé stretnutie aj s Miroslavom Šatanom, ktorý je veľký hráč a ja dúfam, že sa od neho niečo priučím. Aj preto som prišiel, aby som pochytil niečo od takého velikána,“ povedal pre hockeyslovakia.sk Žilinčan Hrivík.

 

cingo

Lukáš Cingeľ v drese Levu Praha

Druhou hokejovou „kométou“ vystrelenou z liahne MsHK, je 21-ročný útočník Lukáš Cingeľ, ktorý už druhú sezónu brázdi ľady ruskej KHL v drese HC Lev Praha. Po úvodnom ročníku sa Lukáš, ale aj jeho pražský tím zviditeľnil ešte viac, keďže sa prebojovali do finále prestížnej súťaže. „Mal som to na začiatku ťažké a čakal som na šancu. Som šťastný, že môžem hrať vo finále KHL,“ uviedol Lukáš Cingeľ a pokračoval: „Takú atmosféru aká panovala v Prahe na finále, som ešte nezažil. Bolo skvelé ako mali ľudia biele tričká a hnali nás dopredu. Keď sme dali gól, tak som mal až zimomriavky.

V Prahe sa Lukáš udomácnil a podobne ako Marek Hrivík, aj on dal mladým adeptom hokeja ten správny návod, ako na to. „Sme dobrá partia. Tréner Kari Jalonen to skĺbil takmer ideálne. Nie je to tak, že sa tvoria skupinky podľa národností. Aj na tripoch vonku to je pomiešané,“ povedal Cingeľ. Žilinský rodák sa teda na hokejové výslnie prepracoval cez najvyššiu súťaž v Rusku a v metropole Českej republiky si ho nevedia vynachváliť. „S Lukášom sme spokojní. Čakal na svoju šancu a chytil sa jej. Je to talentovaný hráč, ktorý má budúcnosť,“ pochválil žilinského útočníka manažér Levu Jan Rachota.