Tréneri mládeže opakovane s kurzom prvej pomoci

Zdravie a bezpečnosť hráčov žilinského MsHKM patrí k prioritám vedenia klubu, trénerov a všetkých funkcionárov. Aj preto sa mládežnícki kormidelníci a ich asistenti zúčastnili kurzu prvej pomoci v žilinskom Červenom kríži.

Zdravie hráčov absolútnou prioritou

Nápad účasti na takomto druhu školenia prišiel už pred dvoma rokmi, keď sa tréneri po prvýkrát zúčastnili odbornej prednášky. Keďže sa to vtedy stretlo s veľmi dobrou odozvou medzi lodivodmi mládežníckeho klubu, neváhali a opäť zasadli do lavíc a na niekoľko hodín sa presunuli k figurínam, na ktorých si obnovovali svoje znalosti s prvou pomocou. „Ľadový hokej je rýchla a tvrdá hra, v ktorej sa môžu vyskytnúť zranenia a nepredvídateľné situácie. Keďže je zdravie našich hráčov absolútnou prioritou, vyslali sme našich trénerov na seminár prvej pomoci do žilinského Červeného kríža,“ povedal konateľ žilinského hokejového klubu MsHKM Žilina Daniel Rančák, ktorý takúto iniciatívu kvituje a už niekoľko rokov aj podporuje. „Myslím si, že je v záujme trénerov, ale aj nás všetkých, čo pracujeme okolo hokeja, aby sme boli pripravení na akúkoľvek situáciu na ľade, či mimo neho. Už tradične razíme filozofiu, že je lepšie byť pripravení a nech sa nič nestane, ako by tomu malo byť naopak.“ 

Resustitácia, krvácanie, golier, ale aj defibrilátor

Celý trénersky „ansábel“ absolvoval celodennú prednášku na témy súvisiace práve s ľadovým hokejom a možnými zraneniami pri tomto športe. Okrem klasickej resustitácie pri zástave srdca, či zastavení dýchania, venovali svoju pozornosť aj ďalším možným problémom s krvácaním, šokom, či zafixovaním krčnej chrbtice pomocou špeciálneho goliera. Okrem týchto klasických prednášok, absolvovali kompletnú inštruktáž k použitiu defibrilátora, ktorý bol v minulej sezóne zakúpený do výbavy ošetrovne na zimnom štadióne. „Opäť sme dostali množstvo teoretických informácií, ale zároveň sme si mohli aj prakticky vyskúšať to, čo sme sa naučili o prvej pomoci,“ hovorí jeden z prítomných trénerov a zároveň manažér mládeže Róbert Rehák a pokračuje: „Pre väčšinu z nás to nebol prvý kurz, ale ako sa hovorí, opakovanie je matkou múdrosti. Všetci prítomní tréneri prehĺbili svoje znalosti v tomto smere, no my všetci veríme, že ich využívať nebudeme musieť. Prajeme si, aby boli všetci naši hráči zdraví a bez zranení, avšak chceme byť pripravení aj na takúto formu pomoci mladým hokejistom.

Teoretickou prednáškou to nekončí

Teoretická časť prípravy je už za trénermi, zčasti si vyskúšali aj praktické zvládnutie, avšak to by chceli v blízkej budúcnosti ešte zlepšiť. „Keďže podmienky na ľade a zimnom štadióne sú odlišné, ako tie v priestoroch Červeného kríža, predbežne sme sa dohodli, že zorganizujeme aj druhú časť školenia. Pôjde o praktické zvládnutie toho, čo sme sa už naučili teoreticky, ale tentokrát v priestoroch zimného štadióna. Chceme, aby si naši tréneri vyskúšali v praxi a priamo na ľade, ako poskytnúť pomoc zranenému hráčovi. Dúfajme, že to stihneme ešte pred štartom novej sezóny,“ uviedol konateľ mládežníckeho klubu spod Dubňa, Daniel Rančák. 

 

 

 

Attachment