Juniori v sezóne 2019/2020: Turbulentná sezóna s blízkosťou malého zázraku

Extraligový tím juniorov je jediným mládežníckym družstvom, ktoré dokončilo kompletnú sezónu. A pre nás to bude aj prvý kolektív, ktorého pôsobenie v sezóne zhodnotíme s hlavným trénerom. Takže slovo prierezom dobrej sezóny dostáva tréner Martin Hrnčár.

Sezónu by som opísal v skratke jedným slovom – a to turbulentná!!!,“ začal svoje hodnotenie hlavný muž žilinskej juniorskej lavičky a pokračoval: „Pre mňa ako trénera úplne niečo nové. Veľký presun hráčov do A tímu (tréningový aj zápasový proces), čo ovplyvnilo celú juniorskú sezónu. Taktiež úzka spolupráca s dorastom vzhľadom na zaradenie niekoľkých hráčov do juniorov. Aj preto bolo základným cieľom postúpiť do play-off, čo zaručovalo účasť juniorského tímu v extralige aj na ďalšiu sezónu. Všetko bolo postavené na výbornej spolupráci trénerov Áčka-Juniorky-Dorastu, bez ktorej by sa spomínaný cieľ nepodarilo naplniť. Nakoniec konečné 7. miesto v EXJ bolo odmenou pre hráčov, trénerov a celý klub.“

Obranca Martin Turian (v strede) a útočník Samuel Zahradník (vpravo chrbtom) odovzdávali svojmu tímu cenné skúsenosti

Základná časť sklamaním

Juniorská extraliga dostala pred uplynulou sezónou novú štruktúru, ktorá cestu „vlkov“ do play-off poriadne skomplikovala. Prvý čiastkový úspech mohli juniori dosiahnuť postupom do prvej šestky. „Vzhľadom na novú štruktúru súťaže (po 20. kolách rozdelenie na 2. skupiny), sme chceli postúpiť do skupiny najlepších šiestich tímov. To sa nám však nepodarilo a nakoniec z toho bolo 10. miesto (posledné po základnej časti), čo bolo pre nás veľkým sklamaním,“ hovorí tréner Hrnčár a pokračuje: „O spokojnosti nemohla byť ani reč. Nedokázali sme prenášať tréningové veci do zápasov a to nás stálo lepšie umiestnenie. Taktiež veľká rotácia hráčov a takmer vždy iná zostava ovplyvňovali herný prejav a výsledky.“

Brankár žlto-zelených Jakub Lackovič (úplne vľavo) bol počas celej sezóny oporou svojho tímu

Nadstavba s prehľadom

Nadstavbová časť bola pre žlto-zelených poriadnou výzvou, keďže išlo o úplne novú súťaž, v ktorej sa predstavili tímy na 7.-10. mieste po základnej časti + dvaja najlepší prvoligisti. Ešte zaujímavejšou vytvoril túto časť súťaže fakt, že sa začínalo od nulového bodového zisku a hralo sa iba o dve postupové miesta do play-off. „Náročnú nadstavbu sme zvládli na výbornú, vyhrali sme ju a zo 7. miesta sme postúpili do play-off. Tu treba podotknúť, že práve v tejto fáze súťaže, nám veľkou mierou pomáhali spomínaní hráči z A tímu a dvaja hráči na hosťovaní zo Zvolena,“ tešil sa z vydarenej časti sezóny Martin Hrnčár a poodhalil aj ďalšie „ingrediencie“ úspešného ťaženia nadstavbovou časťou. „Víťazstvá nás stmeľovali a boli sme schopní vyhrávať v akejkoľvek zostave (rotácia hráčov A tímu a dorastu), pretože všetci verili v úspech a správnosť cesty, ktorú sme ako realizačný tím  nastavili v tejto časti súťaže (tréning, zápas).“

Štvrťfinálová bitva proti Nitre bola ozdobou skráteného play-off. Že sa nehralo v rukavičkách, ukazuje súboj domáceho Pišoju (úplne vľavo) so súperom z Nitry

Štvrťfinále: blízko k malému zázraku!

Keďže juniori postúpili do play-off zo 7. miesta, znamenalo to, že narazia na jedného z favoritov súťaže,  MHKM Nitra. Po dvoch tesných prehrách v Nitre, sa však „vlci“ vzchopili k vynikajúcim predstaveniam v domácom prostredí a vyrovnali sériu na 2:2. Rozhodnúť sa tak muselo pod Zoborom, kde už dominovali domáci „Corgoni“. „Áno prehra v sérii 2:3 mrzí, pretože tu ide o úplne novú súťaž a kto chce postúpiť, musí 3-krát vyhrať. Zmazávajú sa body, umiestnenia a nastupuje psychika, ktorá favoritov zväzuje a práve to, sme chceli využiť v nás prospech,“ hodnotí bitvu o semifinále M. Hrnčár, ktorý svojim zverencom nemal čo vytknúť. „Hráči nesklamali, no kvalita súpera a šírka hráčskeho kádra sa nakoniec prejavila. Napriek tesným výsledkom 0:1, 2:3, 4:3, 3:1 sme rozhodujúci zápas nezvládli a prehrali 1:6. Ak chceme byť v takýchto dueloch úspešní, treba dodržať osobnú a hernú disciplínu počas 60 minút. Nezvládli sme to a aj naše individuálne chyby prispeli ku konečnému výsledku v sérii, keďže súper ich využíval a my jeho nie. Do boja o semifinále sme v troch zápasoch nasadili vo väčšom počte aj „mladé pušky“, pre ktorých to bol krst ohňom, no nestratili sa a snažili sa pomôcť ako vedeli.“

Útočník Samuel Rehák (vpravo) v súboji proti hráčovi Slovana Bratislava

Pozitívom spolupráca, negatívom málo konkurencie

V obhliadnutí za sezónou sa v trénerovej hlave určite vynárajú pozitíva, ale aj negatíva. Čo sme zistili v tomto smere pri debate s trénerom žilinských juniorov Martinom Hrnčárom? „Medzi pozitíva určite počítam množstvo hráčov juniorského veku zaradených do A tímu. To je hlavý dôvod práce v mládežníckom hokeji a pre hráčov obrovská motivácia. Taktiež spolupráca trénerov na úrovni Muži – Juniori – Dorast, bez ktorej by to túto sezónu určite nešlo. Potešila nás tiež výborná séria v play-off a konečné 7. miesto v Extralige juniorov.“A čo sa týka negatív? „V prvom rade konkurenčné prostredie v tíme a následne mentálna pripravenosť hráčov. Minimálny tlak na jednotlivcov v tréningovom a zápasovom procese, čo prináša komfortnú zónu pre hráča a keď sa to zmení, nevie sa s tým vysporiadať. Hráči sú často bez cieľov, ctižiadostivosti niečo dokázať, byť úspešní, najlepší v tom čo práve robia. Juniori je veková kategória 18-20 rokov, kde už má byť komplexne pripravený hráč, aby zvládol prechod do mužov, ale aj do života. No pokiaľ budú používať slovo mne „STAČÍ“ a schovávať sa za niekoho iného, tak sa nikam neposunú. Nikto z nás,“ uzavrel hodnotenie sezóny tréner žilinských juniorov M. Hrnčár.

Trojica najproduktívnejších hráčov MsHKM v gólovej radosti: Korbáš (úplne vľavo), Straka (druhý zľava) a Pjatak (úplne vpravo) spolu s obrancom Kráľom (č. 7)


Káder MsHKM Žilina v sezóne 2019/2020

Brankári: Lackovič Jakub, Kapičák Matej, Cyprich Matúš, Cigánik Samuel, Kubiridžák Filip, Sihelský Jakub

Obrancovia: Babenko Alexey, Pišoja Jakub, Bučko Martin, Myšiak Jozef, Surán Dominik, Puškár Maroš, Turian Martin, Scheuer Marek, Slanička Daniel, Lopuchovský Marko, Kocúr Ján, Vojtašák Andrej, Dubina Jakub, Patlevič Ľubomír, Káčer Šimon, Domanický Samuel, Kráľ Petr

Útočníci: Lopušan Šimon, Mrenica  Lukáš, Danylenko Viktor, Brath Mário, Minárik Marek, Korbáš Matúš, Pjaták Simeon, Mrázik Filip, Zahradník Samuel, Ábel Martin, Štefánik Andrej, Bielousov Ivan, Valášek Denis, Vydra Martin, Špinler Dávid, Rehák Samuel, Gergeľ Patrik, Šteiniger Jakub, Gálik Norbert, Magdolen Martin, Šubjak Jakub, Straka Andrej

Tréneri: Martin Hrnčár, Radoslav Stranianek


Tabuľka po základnej časti Extraligy

1. Trenčín 20 14 0 2 4 80:48 44
2. Poprad 20 12 3 0 5 95:54 42
3. B. Bystrica 20 12 2 1 5 73:42 41
4. Košice 20 10 1 3 6 81:56 35
5. Nitra 20 11 0 2 7 81:68 35
6. Zvolen 20 11 0 0 9 75:94 33
7. Martin 20 9 1 0 10 56:54 29
8. Slovan 20 5 1 3 11 61:69 20
9. Skalica 20 5 1 0 14 52:101 17
10. Žilina 20 3 2 0 15 37:95 13
SR 18 20 5 2 2 11 60:70 21


Tabuľka nadstavbovej časti „B“:

1. Žilina 20 14 2 0 4 69:43 46
2. Slovan 20 11 4 1 4 96:50 42
3. Martin 20 12 0 1 7 54:53 37
4. Skalica 20 8 1 0 11 65:66 26
5. Trnava 20 6 0 5 9 42:59 23
6. P. Bystrica 20 1 1 1 17 36:91 6


Najlepší brankár podľa % úspešnosti:

LACKOVIČ Jakub – 32 zápasov, 15 víťazstiev, priemer obdržaných gólov – 2,45, percentuálna úspešnosť – 93,09%


Najproduktívnejší hráči MsHKM:

PJATÁK Simeon – 37 zápasov, 12 gólov, 20 asistencií, 32 kanadských bodov

KORBÁŠ Matúš – 42 zápasov, 7 gólov, 25 asistencií, 32 kanadských bodov

STRAKA Andrej – 42 zápasov, 15 gólov, 8 asistencií, 23 kanadských bodov

Pozn.: Najproduktívnejším hráčom oficiálnych štatistík je Martin Magdolen, avšak ten  odohral v drese Žiliny iba 8 zápasov a celkový počet bodov má doplnený tými zo Zvolena.


Hráči s najvyšším bodovým priemerom na zápas:

MINÁRIK Marek – 17 zápasov, 5 gólov, 17 asistencií, 22 kanadských bodov, priemer bodov – 1,29

MAGDOLEN Martin – 8 zápasov, 7 gólov, 3 asistencie, 10 kanadských bodov, priemer bodov – 1,25

ZAHRADNÍK Samuel – 14 zápasov, 8 gólov, 9 asistencií, 17 kanadských bodov, priemer bodov – 1,21

 

 

Attachment